Profesjonalna wentylacja mechaniczna wraz z systemem rekuperacji (odzysku ciepła) to rozwiązanie, które pozwala na odpowiedni obieg powietrza w domu, a także na obniżenie kosztów ogrzewania. Dopływ świeżego powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła z powietrza, które jest wywiewane z budynku, gwarantuje poprawę komfortu przebywania we wnętrzach budynków, a także przyspiesza usuwanie niepożądanych zapachów czy wilgoci.
Nie warto dziś inwestować w budowę domu z kratką wentylacyjną, która jest odpowiedzialna za uciekające zimą ciepło. Instalowana przez nas wentylacja mechaniczna z rekuperacją na terenie całego kraju pozwala na odzyskanie aż 95% ciepła i przekazanie go do świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz. Więcej informacji można również uzyskać w naszym biurze w Warszawie.
Pozwala to na osiągnięcie ciepłego, świeżego powietrza, dzięki czemu nie musi ono być powtórnie ogrzewane. Co ważne – eliminowana jest spora dziura w dachu, przez którą niemal dosłownie ulatują nasze pieniądze. Budowa komina może pochłonąć tyle samo, a nawet więcej pieniędzy niż wykonanie wentylacji mechanicznej.
Powietrze w budynku odświeżane jest na bieżąco dzięki wykorzystaniu systemu kanałów nawiewno-wywiewnych. Ciepłe i wilgotne powietrze wyciągane jest z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka czy toaleta, a czyste i świeże powietrze wtłaczane jest do salonu, sypialni bądź pokoju dziecięcego. Ważne jest zachowanie odpowiedniego bilansu cyrkulacji powietrza, czyli nawiewanie do budynku takiej samej ilości powietrza, jaka jest z niego wywiewana. Cały proces odbywa się w wymienniku ciepła, który odpowiada za ogrzanie świeżego powietrza z zewnątrz temperaturą pochodzącą ze zużytego powietrza. Dzięki temu możemy uzyskać niewyczuwalną wentylację całego obiektu bez narażenia się na przeciągi, a także przy zachowaniu minimalnych strat ciepła. Co ważne, taki system to również niewielkie koszty eksploatacji.
Warta podkreślenia jest sprawność i skuteczność rekuperacji, która może sięgać nawet 95%. Przyjmuje się, że średnia sprawność odzysku wynosi około 90% co jest wynikiem satysfakcjonującym pod każdym względem. Te oraz inne powody sprawiają, że warto skorzystać z tej formy cyrkulacji powietrza. Staje się ona znaczącym trendem w architekturze i budownictwie, a co ważne – zyskuje szerokie uznanie wśród coraz szerszego grona użytkowników.
Jak to działa?
Powietrze w budynku jest systematycznie „odświeżane” dzięki systemowi kanałów nawiewno wywiewnych. Według poniższego schematu, powietrze zużyte, ciepłe i wilgotne wyciągamy z pomieszczeń typu kuchnia, łazienki i WC, garderoby, przedsionek, natomiast świeże powietrze nawiewamy do salonu, sypialni, gabinetu czy pokoju dzieci.
Ogólną zasadą przy planowaniu instalacji wentylacji mechanicznej jest zasada zbilansowanej cyrkulacji powietrza, czyli dostarczenie do budynku takiej samej ilości powietrza świeżego, ile zostanie z budynku wyciągnięte powietrza zużytego.
Cały proces z odzyskiem ciepła z powietrza wentylacyjnego odbywa się w centrali wentylacyjnej w tzw. wymienniku ciepła.
Zużyte, ciepłe powietrze wyciągane z budynku jest używane do ogrzania świeżego i czystego powietrza zewnętrznego. Proces ten odbywa się w wymienniku krzyżowo przeciwprądowym wykonanym z polietylenu.
W rezultacie otrzymujemy niewyczuwalną wentylację całego budynku bez przeciągów, przy minimalizacji strat ciepła i zachowaniu niskich kosztów eksploatacyjnych.
Sprawność odzysku ciepła sięga nawet 95%, można przyjąć średnią sprawność odzysku ok. 90%
Zalety
Po co budować dom z tradycyjną kratką w każdym pomieszczeniu, przez którą zimą ucieka nam całe ciepło? Stosując wentylację mechaniczną z rekuperacją możemy oddać 95 % ciepła do świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń.
Dzięki temu mamy ciepłe świeże powietrze i nie musimy go ponownie ogrzewać! Nie mamy dziury w dachu o średnicy 80 cm, przez którą ulatują nasze pieniądze!
Koszty budowy kominów będą równe, jeśli nie większe niż koszt wykonania systemu cyrkulacji powietrza.
Wykonanie przez nas instalacji wentylacji mechanicznej poprzez oddział w Warszawie, to nie tylko wysoki komfort przebywania w pomieszczeniach, to także:
- Zmniejszenie produkcji CO2 o ok. 675 kg rocznie!
- Odzyskuje 10kW energii cieplnej z każdego 1kW zużytego prądu!
- W przypadku zastosowania urządzenia jako uzupełnienia do systemu c.o. zasilanego gazem – oszczędności w sezonie grzewczym przekraczają 400m3 gazu( czyli nawet 40% całorocznego kosztu ogrzewania)!
- Energetyczna sprawność urządzenia przy optymalnych warunkach przekracza 95% a przy skrajnie niesprzyjających nie spada poniżej 88%!
- Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, wymiennik ciepła jest całkowicie wtórnie przetwarzalny (brak klejów i innych materiałów w wymienniku – przegrody są zgrzewane między sobą),
- Łączna powierzchnia wymiany ciepła wymiennika RENOVENT HR przekracza 15m2!!!
- System ochrony przeciwzamrożeniowej!
- W pełni automatyczny system zabezpieczeń zapewni długotrwałe i skuteczne działanie nawet przy skrajnie nie sprzyjających warunkach atmosferycznych bez konieczności przerywania pracy urządzenia – odzysku ciepła.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, bądź odwiedź oddział naszej firmy w Warszawie!